“Krótka instrukcja obsługi psa: Motyw” to prequel, przedstawia wydarzenia rozgrywające się w okresie poprzedzającym fabułę powieści “Krótka instrukcja obsługi psa”, stanowi jej dopełnienie. 

“Motyw” ma ten sam mroczny klimat co zasadnicza część książki i jej sequel “Zemsta”.  W kraju, w którym państwo nie nadąża za przestępczością rodzi się mafia. Prequel przedstawia  m.in. okoliczności, które doprowadziły do zlecenia porwania i zabójstwa dziennikarza. Miejscem akcji jest nie tylko Polska, ale także sąsiednie państwa, niektóre wydarzenia rozgrywają się w Berlinie i Moskwie.

Ambasadorami projektu, wspierającymi wydanie “Motywu” są znani dziennikarze i pisarze: Ryszard Ćwirlej, Artur Górski, Piotr Krysiak, Dariusz Loranty, Cezary Łazarewicz, Łukasz Orbitowski, Magdalena Rigamonti, Piotr Pytlakowski i Mariusz Zielke.

Patronat medialny nad akcją wydania kryminału mają:
Anatomia Zła, Dziennik Śledczy Gazeta Bałtycka, Gazeta Śledcza, Kryminalna Piła, Nasz Głos Poznański, Podejrzani, Troja – Ciekawostki Kryminalne, Zbrodnia w Bibliotece, Zupełnie Inna Opowieść.