“Krótka instrukcja obsługi psa: Motyw”

Początek lat 90. W kraju, w którym państwo nie nadąża za przestępczością rodzi się mafia. Na trop działających na ogromną, międzynarodową skalę gangsterów trafia dziennikarz. Do ich rozpracowania próbują wykorzystać go służby specjalne. Akcja rozgrywa się w Polsce, w Berlinie i w Moskwie.

“Motyw” ma ten sam mroczny klimat co zasadnicza część kryminału “Krótka instrukcja obsługi psa” i jej sequel Zemsta. Przedstawia m. in. okoliczności, które doprowadziły do zlecenia porwania dziennikarza. Dodatkiem do książki jest oryginalny raport NIK z 1990 roku na temat słynnej afery alkoholowej, która stała się źródłem wielu polskich fortun.

Powieść oparta na prawdziwej sprawie porwania i zabójstwa dziennikarza Jarosława Ziętary.  Ambasadorzy projektu, wspierający wydanie “Motywu” to znani pisarze i dziennikarze: Ryszard Ćwirlej, Artur Górski, Piotr Krysiak, Dariusz Loranty, Cezary Łazarewicz, Łukasz Orbitowski, Magdalena Rigamonti, Piotr Pytlakowski i Mariusz Zielke.

Patronat medialny nad akcją wydania kryminału:
Anatomia Zła, Dziennik Śledczy Gazeta Bałtycka, Gazeta Śledcza, Kryminalna Piła, Nasz Głos Poznański, Podejrzani, Troja – Ciekawostki Kryminalne, Zbrodnia w Bibliotece, Zupełnie Inna Opowieść.